Prirodan sok od mrkve, jabuka i marelica

Please select a featured image for your post

Želja za prirodnim sokom dovela me do istraživanja sokovnika koji najbolje može “odraditi” posao. Konačna odluka pala je na Hurom sokovnik. Više o sokovniku i prirodnim sokovima možete saznati ovdje.

Nakon čitanja uputa i upoznavanja s novim obiteljski prijateljem, došao je red na isprobavanje kako ovaj moćan stroj zaista radi.

S obzirom na to da je moja želja kod kupnje ovog sokovnika bila ta da ga koristim za voće i povrće iz namirnica koje inače manje ili uopće ne konzumiram svježe, a na listi su namirnica koje imaju visoke nutritivne vrijednosti. Dodatno, konzumacijom sokova, svi hranjivi sastojci odlaze direktno u krv i tada naše tijelo dobiva brojne hranjive sastojke.

Mrkva je prva na listi tog popisa. Niskokalorična je i obiluje hranjivim tvarima, a uz sva jela gdje se mrkva nalazi, sok od mrkve jedino možete napraviti ako mrkvu skuhate, no za svježu mrkvu vam treba pomoćnik. Model sokovnika koji je meni u tome pomagač je Hurom Classic.

Mrkvu sam odlučila obogatiti jabukom i marelicama, što je ispalo kao dobitna kombinacija. Ovaj sok ne da će vas „oboriti s nogu“ nego će vas podići na noge. 🙂

Postupak izrade uz ovaj sokovnik ne može biti jednostavniji. Pripremite svježu mrkvu, jabuke i marelice u omjeru koji želite. Voće operite, narežite i postupno stavljajte u sokovnik. On će sam odvajati sok iz namirnica i pulpu koju možete dodatno iskoristiti u kolačima, za sitne keksiće ili nešto treće.

Hurom je uspješno svladao komade mrkve i iz njih izvukao maksimalno. Igrom slučaja pripremala sam ručak u vrijeme pravljenja soka tako da sam ostatak pulpe od mrkve dodala u dinstani luk i u umak.

Nakon mrkve ubacila sam oprane i narezane jabuke koje možete ostaviti s korom ili oguliti. S obzirom da sam imala domaće jabuke samo sam ih oprala, narezala na manje komade i iscijedila s korom. Jednako tako i marelice bez koštica. Okus je osvježavajuć i ugodno kiselkast te pomalo podsjeća na omiljeni Frutek za djecu. 🙂

Ono što je mene i ukućane posebno oduševilo je punina okusa koja se ne može usporediti s kupovnim sokovima i to što u jednom gutljaju možete osjetiti svaku od namirnica zasebno i pravi okus koji nudi. Dobivena količina od namirnica s fotografije je 7 dcl čistog soka, no svakako da malo vode ne mijenja puno kvalitetu, pa možete računati na oko 1 litru soka ovisno o veličini namirnica.

Preporuka je ovaj sok konzumirati nakon jela, ali uz razmak od pola sata- sat vremena jer ako sok konzumirate odmah dolazi do fermentacije i sok gubi većinu hranjivih i ljekovitih tvari.

Uživajte u ovom čarobnom okusu prirodnog soka i šaljite nam vaše ideje kombinacija namirnica koje možemo isprobati. 🙂

 

A što nutritivno možete očekivati od ovih namirnica u soku?

 

Mrkva

(lat. Daucus carota L) je korjenasto povrće koje pripada porodici Umbelliferae. Namirnica oko koje se nutricionisti slažu da je izrazito zdrava. Mrkva obiluje beta karotenom koji je opravdano dobio ime po mrkvi (lat. Carota), jer ona sadrži 407 posto njegove dnevne preporučene doze. Beta karoten jača imunitet.

Mrkva je izvor vitamina A, prehrambenih vlakana, vitamina K, kalija i vitamina C.  Osim njih, u mrkvi se mogu naći i vitamin B6, biotin, bakar, folna kiselina (vitamin B9), tiamin (vitamin B1), magnezij, kalcij, mangan, molibden, željezo, fosfor, vitamin B3, vitamin E i cink. Također, mrkva sadrži i fitokemikalije koje mogu djelovati kao antioksidansi poput:

  • Beta-karotena i alfa-karotena, karotenoida koje naše tijelo pretvara u vitamin A, koji je važan za rad imunološkog sustava, odražavanje zdravlja stanica i aktivaciju enzima.
  • Luteolina, flavonoida koji pokazuje antioksidativno, protuupalno i protutumorsko djelovanje.
  • Antocijanina, flavonoida (ljubičasta mrkva), te likopena (crvena mrkva) i luteina (žuta mrkva) koji su karotenoidi.

Iako je naglasak na individualnim preporukama, neka opća odrednica je da nije preporučljivo više od pola litre soka od mrkve u danu.

Prirodni sokovi bogati su vlaknima što je važno za zdravu probavu. Kod kupnje birajte mrkvu što tamnije boje, lijepog lišća,  glatkog i zdravog korijena, a preporuka je da je iz eko uzgoja.

Ako mrkvu odmah ne potrošite, u hladnjaku može stajati do dva tjedna.

Jabuke

(lat. Malus), biljni rod iz porodice ružovki sa 62 priznate vrste.

Ne kaže se uzalud u narodu „Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van”. Osim što je jako ukusna, ova kraljica voća kako se naziva sadrži vitamine C, A, E, K i B, mineralima (kalij, magnezij, fosfor, željezo). Sadrži mliječnu, limunsku i jabučnu kiseline koje pomažu u procesu probave. Sok od jabuke bogat je željezom, magnezijem, silicijem i kalijem.

Ova voćka iz porodice ruža, i stablo pitome jabuke koje potječe iz južnog Sibira te srednje Azije i istočne Europe od davnina je cijenjeno među ljudima koji su konzumacijom pospješivali opće stanje organizma.

Preporuka je da se jabuka jede s korom jer ona ima 6 puta više vitamina nego plod. Međutim, to se odnosi na domaće jabuke za koje znate kako su tretirane. Ako su jabuke uvozne i prošle niz kemijskih obrada i kemikalija kako bi očuvale svoju svježinu, kora može imati više štetnosti nego koristi za  vaš organizam.

Poznatih vrsta jabuka danas ima preko 8000 vrsta, što je i više nego dovoljno da odaberete vrstu koja vama odgovara. Osim samim okusom jabuka je odlična nadopuna mrkvi jer jedna jabuka sadrži do 90% vode, stoga će i sama količina soka biti veća. Uz to jabuka odlično osvježava.

Marelica

(lat. Prunus armeniaca) zajedno sa šljivama, bademima, breskvama, višnjama i trešnjama pripada rodu Prunus porodice Rosaceae.

Ova voćka jedna je od najbogatijih prirodnih izvora vitamina A, C, B kompleksa, kalija i beta karotena. Pomaže organizmu u obrani od bakterijskih infekcija, obnovi oštećena tkiva, u razvoju jačih zuba i kostiju i poboljšavaju vid. Bogata je kalijem i puna vlakana, izvor željeza i bakra, te esencijalnih minerala važnih za zdravlje.

Sezona marelica proteže se od početka lipnja do kraja kolovoza, stoga svakako u ovom periodu maksimalno iskoristite dobrobiti ovog voća.

Svojim baršunasto slatkim okusom koji potječe od visokog udjela saharoze, doprinijet će okusu mrkve i jabuke. Ako stavite više marelica u odnosu na jabuke i mrkvu, marelica će poprilično izdominirati, međutim prepoznatljiv okus jabuke i mrkve djelovat će osvježavajuće i kao vitaminska doza vašem organizmu.

Pošalji ili podijeli na:
Ivana Berišić

Ivana Berišić, urednica i vlasnica portala Poduzetna.com. Autorica je svih intervjua na portalu i recepata u kategoriji Moji recepti-Ivana. Ako vam se ovaj članak ili recept svidio javite nam, sherajte i lajkajte nas. :) Hvala vam što nas čitate i pratite. Vaša Ivana

COPYRIGHT © 2018. SADRŽAJ UREĐUJE IVANA BERIŠIĆ. SVA PRAVA PRIDRŽANA.