19. ožujka slavimo Očev dan i dan zaštitnika hrvatskog naroda

Nacionalni i etnički identitet jedne zemlje predstavlja ponos svih onih koji se smatraju pripadnicima te države bez obzira njihovu etničku ili koju drugu pripadnost. Od prepoznatljivih obilježja hrvatskog identiteta, između ostalog su, grb Republike Hrvatske i zastava te hrvatski jezik s narječjima, povijest, teritorij, pripadnost kršćanstvu, bogata kulturna ostavština, predivna morska obala i prirodne ljepote.

Uz to što našoj zemlji mnogi zavide na prirodnim ljepotama, mi svakako možemo puno učiti od drugih o ponosu na zemlju iz koje dolaze i isticanju nacionalnih identiteta. I upravo zbog njihovih proslava i veselja na dan njihovog svetca zaštitnika, možda ste prije naučili da je zaštitnik Rusije sveti Nikola, Engleske sveti Juraj, Irske sveti Patrik, Kanade sveti Lovro, a da niste uopće sigurni koji je zaštitnik Hrvatske. Neovisno o vašoj etničkoj pripadnosti, pripadanjem Hrvatskoj, dio je opće kulture da uz ostale podatke o vašoj zemlji, znate i ovaj.

1687. godine hrvatski Sabor je proglasio sv. Josipa zaštitnikom hrvatskog naroda

Također, osim Svetkovine Svetog Josipa, zaručnika Blažene Djevice Marije i Isusovog zemaljskog oca, u Hrvatskoj se isti dan, 19. ožujka slavi i Očev dan.

Među vjernicima, osim na nacionalnoj razini, mnogi nalaze Svetog Josipa kao vlastitog zaštitnika obitelji upravo zbog uloge čuvara i odgajatelja Isusa te brige i požrtvovnosti prema Mariji. Neovisno o životnim teškoćama, imao je veliku vjeru i pouzdanje u Boga. Živio je skromno u gradiću Nazaretu u pokrajini Galileji na sjeveru Palestine i svojim radom je uzdržavao sv. Obitelj. Stoga se za sv. Josipa može reči da nije bio čovjek velikih riječi, nego čovjek djela i rada.

I veliki sveci poput sv. Ignacija Loyolskog, sv. Vinka Paulskogsv. Franje Saleškog i mnogi drugi nalazili su pouzdanje upravo u svetog Josipa te mu se utjecali u svojim potrebama.

Sveta Faustina je tako u svom dnevniku zapisala jedno od viđenja;

“Sveti Josip je želio da njegujem stalnu pobožnost prema njemu. Želio je da svakodnevno molim tri Očenaša, Zdravomarije i Slavaocu i jednom „Spomeni se…“. Pogledao me velikom blagošću, dao mi osjetiti da brižno bdije nad ovim djelom i obećao mi svoju posebnu pomoć i zaštitu. Svakodnevno molim te molitve koje je tražio i osjećam njegovu osobitu zaštitu.”

(Dn.1203)

Molitva „Spomeni se“

Spomeni se, o čisti zaručniče Blažene Djevice Marije i slatki moj zaštitniče sv. Josipe, kako se još nije čulo da se itko u tvoju zaštitu preporučio i u tebe pomoć zatražio, a da je nije dobio. S tim pouzdanjem dolazim i ja preda te pa ti se preporučujem. Nemoj prezreti molitve moje, poočime Isusov, nego je milostivo primi i usliši. Amen.

Ukratko o svetom Josipu:

  • Rođen oko 90. pr. Kr. u Betlehemu, Izrael
  • Preminuo 20. srpnja 18. u Nazaretu, Izrael
  • Cijeli život radio kao tesar te je postao zaštitnikom zanimanja radnika, tesara, blagajnika, inženjera, graditelja, slastičara itd.
  • Spomendan 19. ožujka i 1. svibnja
  • Simboli: alat tesara, Dijete Isus, ljiljani, križ…
  • Kao svetac poznat je zaštitnik: Opće Crkve, nerođene djece, očeva, emigranata, umirućih, trudnica itd.
  • Zaštitnik gradova, krajeva i država Hrvatske, obje Amerike, Austrije, Filipina, Vijetnama, Belgije, Kine, Meksika, Perua, Južne Koreje, Kanade, gradova Kölna, Winnipega, Ottawe i brojnih drugih
  • Svetišta: Oratorij sv. Josipa u Montrealu, Svetište sv. Josipa u Karlovcu
Pošalji ili podijeli na:

COPYRIGHT © 2018. SADRŽAJ UREĐUJE IVANA BERIŠIĆ. SVA PRAVA PRIDRŽANA.